Sākums   > Aktualitātes
 

Aktualitātes

Aizdomās par fiktīvas laulības organizēšanu nolūkā ļaunprātīgi nodrošināt ārvalstnieku ar iespēju likumīgi iegūt uzturēšanās atļauju Latvijā aizturētas vairākas personas 2017. gada 18. augusts

Uz aizdomu pamata par Krimināllikuma 285. 2 panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu Iekšējās drošības birojs (IDB) pagājušajā nedēļā aizturēja vairākas personas, tai skaitā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) amatpersonu.

Izmeklēšanas gaitā radušās aizdomas, ka nozieguma izdarīšanā iesaistītās personas mantkārīgā nolūkā, personu grupā ārvalstniekam organizējušas fiktīvu laulību, kā arī tika radīti citi priekšnoteikumi, lai trešās valsts pilsonis varētu iegūt likumīgas tiesības uzturēties Latvijā. Samaksa par šādiem pakalpojumiem veikta vairāku tūkstošu eiro apmērā.

Kriminālprocesa ietvaros tika veiktas vairākas kratīšanas, kuru laikā izņemti lietiskie pierādījumi. Aizdomās turētajām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Iekšējās drošības birojā tiek turpināta pirmstiesas izmeklēšana.

Lai novērstu iespējamu pretlikumīgu rīcību, PMLP uzrauga iekšējos procesus. Konstatējot nepilnības, PMLP savlaicīgi vērsa Iekšējās drošības biroja amatpersonu uzmanību uz riskiem iekšējos procesos, tādējādi sekmējot noziedzīgu nodarījumu atklāšanu.

Iekšējās drošības birojs  atgādina, ka nevienu personu nevar uzskatīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kamēr tās vaina nav pierādīta Kriminālprocesa likumā paredzētajā kārtībā.

 

Iekšējās drošības birojs ir iekšlietu ministra pārraudzībā esoša tiesībsargājoša iestāde, kuras funkcijas ir atklāt, izmeklēt un novērst noziedzīgus nodarījumus, kurus izdarījušas Iekšlietu ministrijas padotībā esošo iestāžu (izņemot Drošības policiju) amatpersonas un darbinieki. Tāpat Iekšējās drošības birojs izmeklē ar vardarbību saistītus noziedzīgus nodarījumus, kurus, pildot dienesta pienākumus, izdarījušas Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm ieslodzījuma vietās, Ostas policijas, kā arī pašvaldības policijas darbinieki.

 

Krimināllikuma 285.2 pants. Ļaunprātīga nodrošināšana ar iespēju likumīgi iegūt tiesības uzturēties Latvijas Republikā, citā Eiropas Savienības dalībvalstī, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Šveices Konfederācijā

(2) Par ļaunprātīgu personas nodrošināšanu ar iespēju likumīgi iegūt tiesības uzturēties Latvijas Republikā, citā Eiropas Savienības dalībvalstī, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Šveices Konfederācijā, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā vai ja šāda iespēja nodrošināta divām vai vairākām personām, vai ja to izdarījusi personu grupa, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.