Aktualitāte Jaunumi VP
Attēls ar Iekšejās drošības biroja logo

Iekšējās drošības birojs Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai nosūtījis kriminālprocesu kriminālvajāšanas uzsākšanai pret Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes amatpersonu par neizpaužamu ziņu izpaušanu un apzināti nepatiesas liecības sniegšanas organizēšanu administratīvā pārkāpuma procesā, kā arī pret trīs privātpersonām.

Iekšējās drošības birojs pirmstiesas izmeklēšanas gaitā guva pierādījumus tam, ka Valsts policijas amatpersona, izmantojot dienesta pienākumu veikšanai piešķirtās informāciju sistēmas piekļuves tiesības, bez likumīga pamata ieguva informāciju par personu datiem un fiksētajiem administratīvā pārkāpuma apstākļiem, un vairākkārt iegūto informāciju neatļauti izpauda trešajām personām pēc to pieprasījuma.

Vienlaikus Iekšējās drošības birojs izmeklēšanas laikā noskaidroja, ka Valsts policijas amatpersona, izmantojot pieredzi un profesionālās zināšanas, kas iegūtas pildot dienesta pienākumus Valsts policijā, organizēja apzināti nepatiesas liecības sniegšanu kādā administratīvā pārkāpuma lietā, lai vienai no privātpersonām palīdzētu izvairīties no administratīvās atbildības ceļu satiksmes drošības jomā.

Kriminālprocesa ietvaros Valsts policijas amatpersonai un trim aizdomās turētajām privātpersonām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tostarp, Valsts policijas amatpersonai aizliegts ieņemt noteiktu amatu Valsts policijā.

Saistībā ar iepriekš minētajām pretlikumīgajām darbībām pret Valsts policijas amatpersonu rosināts uzsākt kriminālvajāšanu par Krimināllikuma 329.pantā, 20.panta otrajā daļā un 300.panta pirmajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu - par neizpaužamu ziņu izpaušanu un apzināti nepatiesas liecības sniegšanas organizēšanu administratīvā pārkāpuma procesā.

Pret divām no trim privātpersonām rosināts uzsākt kriminālvajāšanu par Krimināllikuma 20.panta trešajā daļā un 329.pantā paredzēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu -  par Valsts policijas amatpersonas uzkūdīšanu izpaust neizpaužamas ziņas. Vienlaikus pret divām no trim privātpersonām rosināts uzsākt kriminālvajāšanu par Krimināllikuma 300.panta pirmajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu - apzināti nepatiesas liecības sniegšanu administratīvā pārkāpuma procesā.

Iekšējās drošības birojs atgādina, ka nevienu personu nevar uzskatīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kamēr tās vaina nav pierādīta Kriminālprocesa likumā paredzētajā kārtībā.

Iekšējās drošības birojs 2022. gadā kompetences ietvaros uzsāka 50 kriminālprocesus par Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu nodarbināto izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem un kopumā veica pirmstiesas izmeklēšanu 131 kriminālprocesā. Aizvadītajā gadā Iekšējās drošības birojs prokuratūrai nosūtījis 43 kriminālprocesus kriminālvajāšanas uzsākšanai par 74 noziedzīgiem nodarījumiem pret 70 personām - 57 Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu amatpersonām un darbiniekiem, kā arī 13 fiziskām personām.