2025.gada 17.jūnijā Iekšējās drošības birojs rīkoja tiešsaistes diskusiju “Personas dzīvības aizsardzība: no pienākuma aizsargāt dzīvību līdz pienākumam veikt efektīvu izmeklēšanu”. Diskusijas mērķis bija uzsvērt valsts atbildību nodrošināt cilvēka dzīvības aizsardzību ieslodzījuma vietās, kur ierobežota brīvība, piemēram, īslaicīgās aizturēšanas telpās. Tāpat tika akcentēta efektīvas, savlaicīgas un neatkarīgas izmeklēšanas problemātika un izaicinājumi, kā arī Iekšējās drošības biroja nozīme preventīvā darbā.
Diskusijā piedalījās pārstāvji no Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās biroja, Tiesībsarga biroja, prokuratūras, Ieslodzījuma vietu pārvaldes, Valsts policijas, Rīgas valstspilsētas pašvaldības policijas, Valsts robežsardzes un Iekšējās drošības biroja. Diskusiju tiešsaistē vēroja vairāk nekā 300 dalībnieki no Iekšlietu ministrijas padotības iestādēm, Ieslodzījuma vietu pārvaldes un pašvaldību policijas.
Ņemot vērā, ka no 2025. gada 1. janvāra stājas spēkā grozījumi Kriminālprocesa likumā, kas paplašina Iekšējās drošības biroja pilnvaras attiecībā uz Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbinieku izdarītiem noziegumiem, Birojs aktīvi stiprina sadarbību ar iesaistītajām institūcijām un veicina izpratni par personas dzīvības aizsardzības jautājumiem.
Diskusijas laikā tika aplūkoti divi būtiski jautājumi:
- Vai valsts pietiekami aizsargā personas dzīvību vietās, kur ierobežota brīvība – piemēram, pagaidu turēšanas vietās, konvojēšanas laikā un ieslodzījuma vietās?
- Vai tiek nodrošināta efektīva, neatkarīga un savlaicīga izmeklēšana gadījumos, kad aizturētā, apcietinātā vai notiesātā persona ir mirusi?
Vienlaikus diskusijas gaitā tika prezentēta analītiskā informācija par iesaistīto iestāžu darbībā apzinātajiem riskiem, kas var apdraudēt valsts pienākumu izpildi:
- personāla kapacitāte un attieksme pret pienākumiem
- amatu savienošana un tās ietekme uz dienesta pienākumu izpildi,
- nepieciešamība pēc kvalitatīviem dienesta pārbaudes materiāliem,
- savlaicīgas un efektīvas informācijas apmaiņas nozīme,
- uzraudzības mehānismi un ceļu satiksmes negadījumu riski, kas var ietekmēt valsts pienākuma izpildi.
Diskusijas gaitā pieredzes apmaiņas rezultātā atklāti risku mazinoši pasākumi pretlikumīgas rīcības nepieļaušanai, lai sekmētu amatpersonu dienesta pilnvaru izpildes kvalitāti.
Iekšējās drošības birojs ir iestāde Iekšlietu ministra tiešā pārraudzībā, kuras uzdevums ir atklāt, izmeklēt un novērst noziegumus, ko izdarījušas Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu (izņemot Valsts drošības dienestu) un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas, kā arī vardarbīgus noziegumus, ko saistībā ar dienesta pienākumiem izdarījuši ostas un pašvaldību policijas darbinieki.