Aktualitāte Informācija presei Jaunumi
Foto ar Iekšējās drošības biroja ēku

Iekšējās drošības birojs (IDB) 2021.gadā prokuratūrai nosūtījis 45 kriminālprocesus kriminālvajāšanas uzsākšanai par 156 noziedzīgiem nodarījumiem pret 99 personām - 62 Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu amatpersonām un darbiniekiem, kā arī 37 fiziskām personām. Viena ceturtā daļa no kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtītajiem kriminālprocesiem bija saistīta ar kukuļošanu, kam seko dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana mantkārīgā nolūkā, kā arī pret īpašumu vērsti noziedzīgi nodarījumi.

“Aizvadītais gads Iekšējās drošības birojam ir bijis patiešām dinamisks un to raksturo intensīvs darbs pie apjomīgu un komplicētu kriminālprocesu izmeklēšanas. Pateicoties ciešai, konstruktīvai un uz mērķi vērstai sadarbībai ar Ģenerālprokuratūru un aizvadītajā gadā izveidoto Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūru, mums izdevies efektīvi izmeklēt un kriminālvajāšanas uzsākšanai virzīt vairākus vērienīgus un plašu sabiedrības rezonansi guvušus kriminālprocesus, kuros iesaistīts plašs amatpersonu, uzņēmēju un privātpersonu loks, bet valsts budžetam radītais iespējamais zaudējums pārsniedz vairākus miljonus eiro. Prokuratūra vairākus no kriminālprocesiem jau nodevusi tiesai, tādēļ ir pamats cerībai, ka noziedzīgajos nodarījumos iesaistītās personas samērīgā laikā tiks sauktas pie atbildības, tādējādi vairojot sabiedrības uzticību tiesībsargājošajām iestādēm un tiesu sistēmai” norāda Iekšējās drošības biroja priekšnieks Valters Mūrnieks.

Turpinot aktīvu darbu pie valsts amatpersonu iespējami veikto noziedzīgo nodarījumu atklāšanas un izmeklēšanas, IDB 2021.gadā uzsāka 48 kriminālprocesus par 89 noziedzīgiem nodarījumiem, 32 kriminālprocesus saņēma no citām izmeklēšanas iestādēm, un kopumā veica pirmstiesas izmeklēšanu 143 kriminālprocesos. 

Lielākā daļa Iekšējās drošības birojā izmeklēto kriminālprocesu ir saistīta ar pretlikumīgu mantiska labuma gūšanu. Publiskās varas izmantošana privāta labuma gūšanai nav savienojama ar labas valsts pārvaldības principiem, tādējādi līdzšinējās IDB stratēģiskās prioritātes saglabāsies arī 2022.gadā, balstoties uz amatpersonu prettiesiska mantiska labuma gūšanas atklāšanu, izmeklēšanu un novēršanu, kā arī Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu iekšējās kontroles sistēmas procesu efektivitātes veicināšanu.

IDB izmeklēto kriminālprocesu ietvaros 2021.gadā tika arestēti 33 transportlīdzekļi, 14 nekustamie īpašumi un naudas līdzekļi vairāk nekā 590 tūkstošu eiro apmērā. Kopējā arestam pakļautās mantas summa sastāda vairāk nekā 1,1 miljonu eiro.
2021. gadā, salīdzinājumā ar iepriekšējo attiecīgo periodu, pieaudzis iztiesāto kriminālprocesu skaits. Tiesa ir piemērojusi notiesājušu spriedumu 29 Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu amatpersonām un darbiniekiem.

Iekšējās drošības birojs ir iekšlietu ministra tiešā pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kuras funkcijās ietilpst atklāt, izmeklēt un novērst noziedzīgus nodarījumus, kurus izdarījuši Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu (izņemot - Valsts drošības dienestu) nodarbinātie, kā arī ar vardarbību saistītus noziedzīgos nodarījumus, kurus pildot dienesta pienākumus izdarījušas Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm vai Ostas policijas un pašvaldības policijas darbinieki. Iekšējās drošības biroju kopš tā dibināšanas 2015. gada 1. novembrī vada Iekšējās drošības biroja priekšnieks Valters Mūrnieks.

 

Foto autore: Madara Gritāne